21 maja 2016

Metody pracy

W naszej indywidualnej pracy z pacjentem wykorzystujemy najnowsze i najskuteczniejsze metody, między innymi:

  • Techniki zmniejszające napięcie mięśniowo- powięziowe

Powięź jest strukturą elastyczną zbudowaną z tkanki łącznej, znajdującą się pod skórą jak i otaczającą wszystkie mięśnie, narządy wewnętrzne, organy, ścięgna, więzadła i nerwy. Powięź otacza większość tkanek i łączy je ze sobą niczym wielka sieć. Często ulega zrostom, np. po unieruchomieniu.

Zaburzenia jej ruchomości mogą uciskać na naczynia krwionośne lub nerwy powodując drętwienie, promieniowanie do kończyn. Zadaniem technik mięśniowo-powięziowych jest usunięcie wzmożonego napięcia i przywrócenie prawidłowego zakresu ruchu.

Znajdują zastosowanie w rehabilitacji takich problemów jak: ból kręgosłupa szyjnego, piersiowego, lędźwiowego, bóle stawów, promieniowania, drętwienia kończyn, naderwania, naciągnięcia mięśni, rehabilitacji po unieruchomieniach i po operacjach, opracowywania blizn pourazowych.

  • Praca na punktach spustowych

Punkt spustowy to bardzo wrażliwe miejsce w obrębie mięśni, ścięgien, więzadeł i okostnej. Bolesny punkt pod wpływem ucisku może powodować ból promieniujący oraz inne objawy w odległych obszarach ciała.

Punkty spustowe powodują wzmożone napięcie tkanek, słabsze krążenie krwi, osłabienie mięśniowe i zaburzenia ruchomości. Metoda ich likwidacji polega na ustawianiu mięśni w bezbolesnej pozycji, uciskach, rozciąganiu i głębokim masażu.

  • Techniki energizacji mięśni, aktywnego rozluźniania

Fizjoterapeuta poprzez aktywną pracę pacjenta relaksuje tkanki. Stosowane są w rozluźnianiu nadmiernie napiętych lub przykurczonych mięśni, ograniczeniach ruchomości stawów, obrzękach, zastojach żylnych. Mogą być stosowane zarówno w stanach ostrych jak i osób chorujących przewlekle.

  • Trening stabilizacyjny

Opiera się na wykorzystywaniu mięśni głębokich kręgosłupa. Przebyte w przeszłości urazy jak i stale powtarzające się ruchy pozostawiają po sobie zaburzenia w postaci nieprawidłowego wzorca ruchu. Niepoprawnie wykonywany ruch prowadzi do przeciążeń i szybszego zużywania się tkanek.

Celem treningu stabilizacyjnego jest wzmocnienie osłabionych mięśni, nauka prawidłowego wzorca ruchu, korekcja postawy.

Trening stabilizacyjny jest niezwykle istotny w powrocie do zdrowia po urazach. Wykorzystywany również w treningu sportowym i fizjoterapii sportowej.

  • Taping medyczny

Metoda polegająca na oklejaniu różnych części ciała, specjalnymi, kolorowymi, rozciągliwymi plastrami.

Celem aplikacji jest zwiększenie przestrzeni między skórą, powięzią a mięśniami co powoduje poprawę krążenia, zmniejszenie bólu oraz rozluźnienie tkanek.

Metoda bardzo efektywna i skuteczna. Stosowana głównie w celu podtrzymania efektów terapii, w rehabilitacji sportowej, terapii przeciwobrzękowej.

  • PNF

Czyli prioprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu (PNF) jest metodą fizjoterapeutyczną, której celem jest poprawa sprawności funkcjonalnej pacjenta. Metoda proponuje ruchy naturalne, zbliżone do aktywności dnia codziennego, które umożliwiają zaktywizowanie największej ilości mięśni należących do tego samego łańcucha mięśniowego. PNF to metoda przyjazna dla pacjenta, oparta na bezbolesnej pracy, angażująca silne odcinki ciała do poprawy funkcji tych słabszych.